Committees

 

KENDRIYA VIDYALAYA EOI KATHMANDU

 

COMMITTEES FOR THE SESSION 2019-20

 

ADMISSION

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr. E Xavier Raj

PGT (Bio)

I/C

2.

Mrs Sudha

PGT(Comm)

Member

3.

Mr Yakub Johny

PRT

Member

4.

Mr A V Raman

SSA

Member

5.

Mrs Renuka Shrestha

JSA

Member

 6.

Mr Krishna Aryal

Lab Attd

Member

 

                       

EXAMINATION

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr.Kuldeep Singh

PGT (Phy)

I/C

2.

Mr.D.Srenivasulu

PGT (Maths)

Member Int

3.

Mr.Pawan Lohani

PGT (CS)

Member

4.

Mrs.Mamta Hingorani

TGT (Sc)

Member

5.

Mr.Vipul Saxena

TGT (S.Std)

Member

5.

Mr,Yakub Jani

PRT

Primary(I/C)

6.

Mr.Rajyodaya Mainali

Lab Attd

Member

7.

Mr.Prkash

Lab Attd

Member

 

TIME TABLE

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr.D.Srenivasulu

PGT (Maths)

I/C

2.

Mrs Meera G

PGT (Chem)

Member

3.

Mrs.Sushma Tiwari

PRT

Primary(I/C)

4.

Mr.Kamaljeet

PRT

PRT

 

 

 

 

 

 

 

CCA

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr.R K G Pandey

PGT (Hindi)

I/C

2.

Mr. Pinaki Bandyopadhyay

PGT (Eng)

Member

3.

Mrs.Lakshmi Rao

TGT(Eng)

Member

4.

Mr.Kamaljeet

PRT

Primary I/C

5,

Mrs Deepa Sonker

PRT

Member

 

 

ACADEMIC

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mrs.Rajlakshmi

PGT(Eco)

Overall I/C

2.

Mr.Pinaki Bandyopadhaya

PGT(Eng)

Member

3.

Mr.Xavier Raj

PGT(Bio)

Member

4.

Mr Sandesh Bhatt

TGT(Maths)

Member

5.

Mr.Sadagopan

TGT(Sansk)

Member

6.

Mrs,Deepa Sonker

PRT

Member

 

BUS MAINTENANACE

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr.Yakub Johny

PRT

I/C

2.

Mr.A V Ramana

SSA

Member

3.

Mr.Raju Mainali

Lab Attd

Member

 

DISCIPLINE

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr.Pinaki Bandyopadhaya

PGT(Eng)

I/C

2.

Mrs Meera G

PGT(Chem)

Member

3.

Mrs.Laxmi Rao

TGT(Eng)

Member

4.

Mr Vipul Saxena

TGT(S.Std)

Member

5.

Mr.Kamaljeet

PRT

Member

5.

Mr.Puskar Raj Pant

Yoga Inst

Member

 

 

 

 

 

 

MAINTENANCE & REPAIR

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mrs,Meera G

PGT(Chem)

I/C

2.

Mr. Yakub Johny

PRT

Member

3.

Mr.A.V.Ramana

SSA

Member

4.

Mr.Deepak

Sub Staff

Member

 

FURNITURE

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr. R K G Pandey

          PGT(Hindi)

I/C

2.

Mr Vipul Saxena

TGT(S.Std)

Member

 

ACOMMODATION

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr.R K G Pandey

PGT(Hind)i

I/C

2.

Mrs.Mamta Hingorani

TGT(Sc)

Member

3.

Mr. Yakub Jony

PRT

Member

4.

Mr.A V Ramana

SSA

Member

 

LIBRARY

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mrs Lakshmi Rao

TGT(Eng)

I/C

2.

Mr R K G Pandey

PGT(Hindi)

Member

3.

Mr S Sadagopan

TGT(Sansk)

Member

4.

Ms Deepa Sonkar

PRT

Member

5.

Mr Amrit

TGT(Lib) Cont

Member

 

CULTURAL

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr Vipul Saxena

TGT(S.Std)

I/C

2.

Mrs Mamta Hingorani

TGT(Sc)

Member

3.

Mrs Sushma Tiwari

PRT

Member

4.

Mr Kamaljeet

PRT

Member

5.

Mr Ajay

PRT(Music)Cont

Member

6,

Rajni

SUPW Coach

Member

 

 

 

 

 

SEXUAL HARASSMENT

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mrs Sudha

PGT(Comm)

I/C

2.

Mrs.Lakshmi Rao

TGT(Eng)

Member

3.

Mr Yakub Johny

PRT

Member

 

SANITATION & CLEANLINESS

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr Pawan Lohani

PGT(CS)

I/C

2.

Mrs Rajlakshmi

PGT(Eco)

Member

3.

Mr Vipul Saxena

TGT(S.Std)

Member

4.

Ms Deepa Sonker

PRT

Member

 

FIRST AID

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr Xavier Raj

PGT(Bio)

I/C

2.

Mr S Sadagopan

TGT(Sansk)

Member

3.

Mrs Mamta Hingorani

TGT(Sc)

Member

4.

Mrs Deepa Sonker

PRT

Member

5.

Mr Vinod Rana

PET Cont

Member

 

TLM/CMP

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr Yakub Johny

PRT

I/C

2.

Ms Tehseen Shaikh

PRT

Member

 

SPORTS

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr Pinaki Bandyopadhyay

PGT(Eng)

I/C

2.

Mrs Deepa Sonker

PRT

Member

3.

Mr V K Rana

PET

Member

 

 

 

 

 

 

 

SCHOOL MAGZINE/NEWS LETTER

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr R K G Pandey

PGT(Hindi)

I/C

2.

Mr P Bandyopadhyay

PGT(Eng)

Member

3.

Mr S Sadagopan

TGT(Sansk)

Member

4.

Mrs Rajni

Art/SUPW Coach

Member

 

PURCHASE

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr Kuldeep Singh

PGT(Phy)

I/C

2.

Mr Sandesh Bhatt

          TGT(Maths)

Member

3.

Mr Kamaljeet

 PRT

Member

4.

Mr A V Ramana

 SSA

Member

5.

Mrs Renuka Shrestha

 JSA

Member

 

EDUCATIONAL EXCURSION

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr Pawan Lohani

PGT(CS)

I/C

2.

Mr Sandesh Bahtt

TGT(Maths)

Member

3.

Ms Lakshmi Rao

TGT(Eng)

Member

4.

Mr Kamaljeet

PRT

Primary I/C

5.

Mr Vinod Rana

PET

Member

 

SCOUT & GUIDE

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr S Sadagopan

 TGT(Sansk)

  I/C

2.

Ms Sushma Tiwari

 PRT

  Member

 

CS-54

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mrs Rajlakshmi

PGT(Eco)

I/C

2.

Mr Sandesh Bhatt

TGT(Maths)

Member

 

 

 

 

 

 

WEBSITE MAINTENACE

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr Pawan Lohani

PGT(CS)

I/C

2.

Mr Santosh

Computer Inst

Member

 

GIRLS GRIEVANCE REDRESSAL CELL

 

S.NO.

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mrs ShaliniDikshit

Principal

I/C

2.

Mrs Rajlakshmi

PGT(Eco)

Member

3.

Mrs Lakshmi Rao

TGT(Eng)

Member

4.

Ms Deepa Sonker

PRT

Member

5.

 

Student Class XII

Member

6.

 

Student Class X

Member

 

BEAUTIFICATION & GARDENING

 

S NO

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

MsMamta Hingorani

TGT(Sc)

I/C

2.

Ms Sushma Tiwari

PRT

Member

3.

Ms Rajni

SUPW/Draw Coach

Member

 

TEACHING AID

 

S NO

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Ms Sudha

  PGT(Comm)

   I/C

2.

Mr Xavier

  PGT(Bio)

   Member

3.

Mr Pawan Lohani

  PGT(CS)

   Member

4.

Mr Kamaljeet

  PRT

   Member

 

RAJ BHASHA COMMITTEE

 

S NO

Teacher’s Name

Designation

Department

1.

Mr R K GPandey

PGT(Hindi)

I/C

2.

Mr S  Sadagopan

TGT(Sansk)

Member

3.

Mrs Renu

SSA

Member

 

 

 

 

  (DR. SHALINI DIKSHIT)       

PRINCIPAL