सह पाठयक्रम गतिविधियों

  

Kendriya Vidyalaya, EOI, Kathmandu

CCA Result 2017-18

Event -1

     

Date:26/04/2017

Name of the Competition: SOLO SONG COMPETITION

S.Nos.

Name of the Students

Class

Name of the House

Rank/Position

Junior Group (VI-VIII)

1

Pratisha Pradhan -VII

VII

Bhanu Bhakta

1st

2

Taksheel Desor - VII

VII

Amartya Sen

2nd

3

Abhas Aryal -VIII

VIII

Dhyanchand

3rd

Senior Group (IX-XII)

1

Sworaj Sapkota-XII

XII

Amartya Sen

1st

2

Amulya-XII

XII

Amartya Sen

2nd

3

Sabal Ranjit-IX

IX

BhanuBhakta

3rd

         

Event -2

     

Date:03/05/2017

Name of the Competition:Botanical Fashion Show

S.Nos.

Name of the Students

Class

Name of the House

Rank/Position

Junior Group (VI-VIII)

1

Priyanka

VI

Bhanu Bhakta

1st

2

Aditya Kumar

VI

Bhanu Bhakta

2nd

3

Prashant Kumar

VI

Bhanu Bhakta

3rd

4

Arya Mishra

VI

Bhanu Bhakta

4th

 

1

Henahmb Ganesh

VII

Dhyanchand

1st

2

Pratisha Pradhan

VII

Bhanu Bhakta

2nd

3

Jyoti Garg

VII

Dhyanchand

3rd

 

1

Khushi Kochar

VIII

Dhyanchand

1st

2

Samridhi Thapa

VIII

Narayan Gopal

2nd

3

Dipshikha Subedi

VIII

Amartya Sen

3rd

Senior Group (Class wise)

1

Megha Pant

IX

Bhanu Bhakta

1st

2

Supreet

IX

Bhanu Bhakta

2nd

3

Subharya Bista

IX

Amartya Sen

3rd

 

1

Yash Pareek

X

Bhanu Bhakta

1st

2

Anamika

X

Amartya Sen

2nd

3

Adit Vats

X

Bhanu Bhakta

3rd

         

Event-3

     

Date:31/05/2017

Name of the Competition: SOLO DANCE COMPETITION

S.Nos.

Name of the Students

Class

Name of the House

Rank/Position

Junior Group (VI-VIII)

1

K.Keerthika

VIII

Amartya Sen

1st

2

Vettrishree Kanchan

VIII

Amartya Sen

2nd

3

Khushi Kocher

VIII

Dhyanchand

2nd

4

Samriddhi Thapa

VIII

Narayan Gopal

3rd

Senior Group (IX-XII)

1

Megha Pant

IX

Bhanu Bhakta

1st

2

Shreya Tripathi

X

Amartya Sen

2nd

3

Rishansa Koirala

X

Bhanu Bhakta

3rd

         

Event-4

     

Date: 14/06/2017

Name of the Competition: English Extempore Speech Competition

S.Nos.

Name of the Students

Class

Name of the House

Rank/Position

Junior Group (VI-VIII)

1

Aditie Jha

VIII

Narayan Gopal

1st

2

Vidishi Awasthi

VIII

Amartya Sen

2nd

3

Shreya Saxena

VII

Dhyanchand

3rd

Senior Group (IX-XII)

1

Siddhant Sureka

XII-C

Narayan Gopal

1st

2

Aditi Baral

XII-B

Amartya Sen

2nd

3

Yuki Shrestha

XII-C

Bhanu Bhakta

3rd

         

Event-5

     

Date: 21/06/2017

Name of the competition: MIME SHOW COMPETITION

S.Nos.

Name of the Students

Class

Name of the House

Rank/Position

Junior Group (VI-VIII)

1

Aditya Kumar

VI

Bhanu Bhakta

1st

2

Ashish Khaniya

VI

Amartya Sen

2nd

3

Naman Jain

VII

Narayan Gopal

3rd

Senior Group (IX-XII)

1

Chiraya Agrawal

IX

Amartya Sen

1st

2

Navarshi Poudel

IX

Dhyanchand

2nd

3

Piyush Kumar

X

Bhanu Bhakta

3rd

 

 

 

 

 

Event-6

     

Date: 28/06/2017

Name of the competition: VEGETABLE CARVING COMPETITION

S.Nos.

Name of the Students

Class

Name of the House

Rank/Position

Junior Group (VI-VIII)

1

Vidushi Awasthi

VIII

Amartya Sen

1st

2

Vedika Bajaj

VIII

Amartya Sen

2nd

3

Sharvi Mathur

VI

Narayan Gopal

3rd

Consolation Prizes

4

Vedant Agrawal

VIII

Dhyanchand

4th

5

Aditya Gupta

VI

Dhyanchand

5th

6

Aman Pareek

VI

Narayan Gopal

6th

7

Kinjal Khadka

VI

Narayan Gopal

7th

Senior Group (IX-XII)

1

Roshan Gupta

X

Bhanu Bhakta

1st

2

ASVSS Gayatrinath

X

Amartya Sen

2nd

3

Anshika Nahata

IX

Dhyanchand

3rd

Consolation Prizes

4

Sheetal Sharma

IX

Narayan Gopal

4th

5

Hedhawi Bhandari

X

Bhanu Bhakta

5th

6

Suhani Srivaslata

IX

Bhanu Bhakta

6th

7

Tarun Sharma

IX

 

7th

         

Event-7

     

Date: 12/07/2017

Name of the competition: BEST OUT OF WASTE

S.Nos.

Name of the Students

Class

Name of the House

Rank/Position

Junior Group (VI-VIII)

1

Kinjal Khadka

VI

Narayan Gopal

1st

2

Vedika Bajaj

VIII

Amartya Sen

2nd

3

Yagika Jagnani

VIII

Narayan Gopal

3rd

Consolation Prizes

4

Devansh Khatri

VI

Amartya Sen

4th

5

Arushi Pundir

VI

Bhanu Bhakta

5th

6

Vidhi Bist

VIII

Bhanu Bhakta

6th

Senior Group (IX-XII)

1

Nandini Agrawal

X

Amartya Sen

1st

2

Divisha Khadka

IX

Bhanu Bhakta

2nd

3

Bhumika Jain

XI

Amartya Sen

3rd

Consolation Prizes

4

Rohan Gupta

X

Bhanu Bhakta

4th

5

Ritesh Agrawal

X

Narayan Gopal

5th

6

Megha Pant

IX

Bhanu Bhakta

6th

7

Soumya Dave

IX

Dhyanchand

7th

         

Event-8

     

Date: 19/07/2017

Name of the competition: POSTER MAKING

S.Nos.

Name of the Students

Class

Name of the House

Rank/Position

Junior Group (VI-VIII)

1

Vedika Bajaj

VIII

Amartya Sen

1st

 

Stuti Gupta

VIII

Dhyanchand

1st

2

Shayna Verma

VIII

Narayan Gopal

2nd

3

Vedant Agrawal

VIII

Dhyanchand

3rd

Consolation Prizes

4

Khushi Kochar

VIII

Dhyanchand

4th

5

Yagika Jagnani

VIII

Narayan Gopal

5th

6

Dipshikha Khadka

VIII

Bhanu Bhakta

6th

Senior Group (IX-XII)

1

Bhumika Jain

XI-A

Amartya Sen

1st

 

Karan Shrivastava

X

Bhanu Bhakta

1st

2

Saambhavi Jha

X

Bhanu Bhakta

2nd

 

Rohan Gupta

X

Bhanu Bhakta

2nd

3

Anjali Singh

X

Amartya Sen

3rd

 

Kritika Singh

IX

Narayan Gopal

3rd

Consolation Prizes

4

Piyush Kumar

X

Bhanu Bhakta

4th

5

Megha Pant

IX

Bhanu Bhakta

5th

6

Soumya Dave

IX

Dhyanchand

6th

         

Event-9

     

Date: 26.07.2017

Name of the Competition: Spell Bee Competition

S.Nos.

Name of the Students

Class

Name of the House

Rank/Position

Junior Group (VI-VIII)

1

Deepali Dutta

VI

Narayan Gopal

1st

2

Eshan Lal Shrestha

VIII

Bhanu Bhakta

2nd

3

Shubham Poudel

VIII

Narayan Gopal

3rd

Senior Group (IX-XII)

1

Sheetal Agarhari

XI-B

Amartya Sen

1st

2

Prashasti Aryal

X

Dhyan Chand

2nd

3

Rishansa Koirala

X

Bhanu Bhakta

3rd

Name of the Competition: Patriotic Group Song Competition

S.Nos.

Name of the Students

Class

Name of the House

Rank/Position

Junior Group (VI-VIII)

1

Manav Karn

VIII

Dhyan Chand House

1st Position

2

Anuj Pandey

VIII

3

Abhishek shah

VIII

4

Aaryan Tibrewala

VI

5

Garima Shrestha

VIII

6

Jyoyi Garg

VII

7

Shruti Gupta

VII

8

Avash Aryal

VIII

9

Arpita P. Sampati

VII

10

Vedant Agrawal

VIII

11

Bipson Baral

VII

12

Pratyencha Koirala

VII

 

 

 

 

 

1

Aaditya Kumar

VI

BhanuBhakta House

2nd Position

2

Arushi Pundir

VI

3

Priyanka

VI

4

Prashant

VI

5

Pritisha Pradhan

VII

6

Dipshika Khadka

VII

7

Srilex Poria

VII

8

Jyotshna Baidawar

VII

9

Evangelena

VII

10

Molisha

VIII

11

Upasana

VIII

12

Vidhi Basnet

VIII

 

 

 

 

 

1

Avani

VI

Amartya Sen House

3rd Position

2

Khushi Ishatnagar

VIII

3

Nickey Agrawal

VIII

4

K.Keertika

VIII

5

Ashish

VI

6

Vedika Bajaj

VIII

7

Pratibha

VIII

8

Aditi Shah

VIII

9

Bishalaxi

VIII

10

Taksheel Desor

VIII

11

Ishita

VIII

12

Anjilla

VII

Senior Group (IX-XII)

1

Sworaj Sapkota

XII-A

Amartya Sen House

1st Position

2

Shubhank Bhattarai

XII-C

3

Shreya

XI-B

4

Preshani

XI-B

5

Ayush

XI-A

6

Yashaswi

IX

7

Anamika

X

8

Anjali

X

9

Shubhanga

IX

10

Sushant

X

11

Aabhash

IX

12

Amulya Rizal

XII-B

 

 

 

 

 

1

Arham Khan

XII-A

Narayan Gopal House

2nd Position

2

Ashmit Bhatta

XII-A

3

Yeshaswi Lama

XII-A

4

Himani Malla

XI-B

5

Nimesh Maharjan

XI-A

6

Tanya Shah

X

7

Upasana Dhakal

XI-B

8

Kunal Somani

XI-C

9

Sumiran Mishra

XII-B

10

Sweta Thakur

XI-A

11

Anushka Upadhyay

XI-A

12

Suraj Khadka

XI-B

 

 

 

 

 

1

Sabal Ranjit

IX

Bhanu Bhakta House

3rd Position

2

Ashutosh Mishra

IX

3

Adity Singh

IX

4

Megha Pant

IX

5

Arnav Dutta

XI-A

6

Suryodaya Shahi

XI-A

7

Anuopraj Poudel

XI-A

8

Sandeepa Poudel

XI-B

9

Tejal Kore

XI-B

10

Aditi Sitaula

XI-B

11

Riyaz Ahmed

XI-B

12

Manyata Bade Shrestha

XI-C